Pro velkoodběratele: od školních jídelen po nemocnice

IMG 0026Vejce mají v našem jídelníčku nezastupitelnou roli. Nejen s ohledem na tradice, zvyklosti, významnou výživovou hodnotu vajec prověřenou staletími, dostupnost či fantastické receptury významných kuchařů či gurmánů. Obdivuhodná je i chuť této „všední“ potraviny, již objevujeme vlastně po celý život. Ať jsou to vajíčka vařená na měkko, ať konzumujeme vejce jako součást zeleninových nákypů, salátů, ať mlsáme palačinky, piškoty, nádivky. Vajíčka připravujeme doma, ale s radostí si je dáme i v restauraci, jako svačinu na výletě, často po nich sáhneme na rautovém stole plném jiných dobrot.

Číst více

Když se zajímáme o to, co jíme

CísařSložení potravin je živé téma, které zajímá stále větší díl populace. Snažíme se jíst zdravěji, vracíme se k darům přírody, odmítáme konzumovat nadmíru tuků, cukrů i chemikálií. Zkoumáme názory na výživu, které se prudce mění. Jako pomocníky máme informace, které vycházejí z kontrolních orgánů, například Státní veterinární správy.

Ředitele odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví 2 Krajské veterinární správy SVS pro Středočeský kraj MVDr. Zdeňka Císaře jsme se zeptali:

Číst více

Velikonoční vajíčko jako symbol

1840-aVětšina z nás zná velikonoční vajíčka a kraslice. Kde se ale vzaly? A jaký mají význam? Dnes je vnímáme jako barevnou pochutinu nebo pěknou dekoraci spojenou s jarním obdobím. Historie vajíček jako symbolu však sahá hluboko do minulosti, dokonce až do doby bronzové.

Číst více

Pravidelná rubrika plná nejlepších receptů podle OVUS

O6YJ3U0 aVajíčka jsou skvělou kulinářskou surovinou a lze je připravit na nepřeberný počet způsobů. To my v OVUS moc dobře víme. A zároveň se nám líbí trendy gastronomie otevřená tradicím, i experimentům a inovacím. Připravili jsme pro vás na našem webu, kterému lahodí nový design, speciální rubriku plnou receptů. Najdete v ní předpisy, které se vztahují k prvorepublikové kuchyni, moderní variace na klasiku, lahodné rychlovky pro každý den, výživné snídaně i sezónní pochoutky. Sbíráme inspiraci všude. Nezapomínáme ani na ty, kteří se stravují podle trendu paleo, nebo musí držet diety, ať už pro štíhlou linii, nebo třeba kvůli potravinové alergii.

Číst více

Je snad vejce výživová záhada?

OH3C1A0 ovusDomácí produkce vajec byla nezbytností po celé věky. Patřila do receptů sladkých, slaných, doplňovala obilné kaše, nákypy, brambory, sestávaly z nich sladké i slané pochoutky. K vajíčkům se váže řada legend a mýtů, v jejichž středu stojí tento živočišný produkt jako něco, co dokáže vnést do světa život. Pokud chtěl člověk požádat bohy o pomoc, často jim obětoval vejce nebo pokrmy, v nichž nemohly chybět. Jsou tak trochu tajemnou potravinou, která je předmětem dnes již ne náboženského zájmu. Vědci se předhánějí ve studiích o jejich zdravotní prospěšnosti. Přesto je jejich výživová hodnota mnohdy ovlivněna mýty, které si žádají uvedení na pravou míru.

Číst více